PARAFUDR NEDİR ve ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

PARAFUDR NEDİR ve ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 

Parafudr, bir sistemde fazlar üzerinde özellikle yıldırım hadisesinde yaşanması kaçınılmaz olan ani aşırı akımların toprakla kısa devre olmasını sağlayan ürünlerin genel adıdır. Parafudrlar, aşırı gerilimleri toprağa iletir bilgileri gerçekle bağdaşması mümkün olmayan bilgilerdir. Çünkü gerilim bir yerden bir yere iletilmez, iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farkı gösteren elektromotor kuvvetidir. Akım, iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel fark sayesinde bir yönden diğerine iletilir. Bu da yıldırım hadisesinde oluşan aşırı akımların parafudr sayesinde toprağa iletilerek sistemlerin bu akımlardan zarar görmesini engelleme adına parafudr kullanılmasını gerekli kılar. Oluşan aşırı gerilimleri engellemek için ise Trimbox kullanılır. Bu bilgiler artık parafudr üreticilerinin ve distribütörlerinin eğitim seminerleri ve sunumlarına hızla girmektedir. Yazımızda parafudr nedir açıklayarak çeşitleri hakkında temel bilgileri vermekteyiz.

Parafudr nedir

Parafudr Çeşitleri Nelerdir?

Parafudlar yüksek gerilim, orta gerilim ve alçak gerilim sistemleri için ayrı ayrı mevcuttur. Alçak gerilim parafudrlar da kendi arasında B, C ve D sınıfı olmak üzere üçe ayrılır.

B sınıfı parafudr, yapının en dış noktasında sayaç öncesi kullanılarak hassasiyeti en düşük, ani aşırı akım iletim kapasitesi en yüksek olanıdır. Gerilimin 2,5 kV ‘tan küçük olmak kaydıyla (10/350us) bir kez 50kA akımı sorunsuz deşarj edebilir.

C sınıfı parafudr, yapının sayaç sonrasına takılarak B sınıfının iletemediği ani aşırı akımların daha hassas korumayla sisteme girişini engelleyerek toprağa akışını sağlar. Gerilimin 1,5 kV’tan küçük olması kaydıyla (8/20us) bir kez 20kA akımı sorunsuz deşarj edebilir.

D sınıfı parafudr, korunacak elektronik ürün hedef seçilerek B ve C sınıfı parafudrlardan daha hassas korumalar için tercih edilir. Gerilimin 1kV’tan küçük olması şartıyla (8/20us) bir kez 6kA akımı sorunsuz deşarj edebilir.

Parafudr nasıl bağlanır?

Parafudr, sistemlerde paralel bağlanır. Fazların çıkışlarından alınan 16-35 mm’e kadar paralel kablolar parafudurun fazlarına bağlanır. Bazı parafudrlarda ek olarak sistemin ortak nötr kablosundan da paralel kablo alınarak parafudrların nötr girişine bağlanır. En son parafudrun toprak çıkışından alınan kablo sistemin toprak hattına bağlanarak montaj tamamlanır.

Parafudr fiyatları

Parafudrlar B,C ve D sınıfı oluşlarına ve kutuplarına göre fiyatlandırılırlar. Fiyatlarda elbette markanın da büyük payı vardır.

B sınıfı 4 kutuplu parafudr iyi bir markada, 3500 TL civarında satış fiyatı, 500 TL civarında kartuş fiyatı mevcuttur.

C sınıfı 4 kutuplu parafudr iyi bir markada, 1200 TL civarında satış fiyatı, 200 TL civarında kartuş fiyatı mevcuttur.

D sınıfı 2 kutuplu parafudr iyi bir markada, 300 TL civarında satış fiyatı, 100 TL civarında kartuş fiyatı mevcuttur.

 

Basit tedbirler bazen hayat kurtarır. Ailemize, işimize, çevremize yapacağımız en güzel yatırım, onları koruyucu tedbirlerdir. Trimbox ve GNDSeries ile elektrik kaynaklı hasarlardan ve buna bağlı elektrik kontağı yangınlarından korunabilirsiniz. 

Whatsapp : +90 555 014 24 23

 
AŞIRI GERİLİM ve TSUNAMİ | KOMBİ KARTI NEDEN YANAR ve YANMA NASIL ÖNLENİR?
KATEGORİLER
Direkt Sipariş için WhatsApp Hattı