PARAFUDR NEDİR ve ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

PARAFUDR NEDİR ve ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 

Parafudr, bir sistemde fazlar üzerinde özellikle yıldırım hadisesinde yaşanması kaçınılmaz olan ani aşırı akımların toprakla kısa devre olmasını sağlayan ürünlerin genel adıdır.

Parafudrlar, aşırı gerilimleri toprağa iletir bilgileri gerçekle bağdaşması mümkün olmayan bilgilerdir. Çünkü gerilim bir yerden bir yere iletilmez, iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farkı gösteren elektromotor kuvvetidir.

Akım, iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel fark sayesinde bir yönden diğerine iletilir. Bu da yıldırım hadisesinde oluşan aşırı akımların parafudr sayesinde toprağk ile bulut arasında elektron alışverişiyle sistemlerin bu akımlardan zarar görmesini engelleme adına parafudr kullanılmasını gerekli kılar.

Oluşan aşırı gerilimleri engellemek için ise yeni nesil parafudr kullanımı gereklidir. Yazımızda parafudr nedir konusunu açıklayarak çeşitleri hakkında ve yeni nesil parafıudrlar hakkında temel bilgileri vermekteyiz.

Parafudr nedir

Parafudr Çeşitleri Nelerdir?

Parafudlar yüksek gerilim, orta gerilim ve alçak gerilim sistemleri için ayrı ayrı mevcuttur. Alçak gerilim parafudrlar da kendi arasında B, C ve D sınıfı olmak üzere üçe ayrılır.

B sınıfı parafudr, yapının en dış noktasında sayaç öncesi kullanılarak hassasiyeti en düşük, ani aşırı akım iletim kapasitesi en yüksek olanıdır. Gerilimin 1,5 kV ‘tan küçük olmak ve (10/350us) birden fazla olmak kaydıyla her bir faz-toprak  için 25 kA , nötr-toprak için de 50kA olmak üzere üç fazlı bir sistem için toplamda 125 kA akımı sorunsuz deşarj edebilir.

C sınıfı parafudr, yapının sayaç sonrasına takılarak B sınıfının iletemediği ani aşırı akımların daha hassas korumayla sisteme girişini engelleyerek toprağa akışını sağlar. Gerilimin 1,5 kV’tan küçük olması kaydıyla (8/20us) herbir faz-toprak için 10kA, nötr-toprak için de 10kA olmak üzere üç fazlı bir sistem için toplamda 40kA akımı sorunsuz deşarj edebilir.

D sınıfı parafudr, korunacak elektronik ürün hedef seçilerek B ve C sınıfı parafudrlardan daha hassas korumalar için tercih edilir. Gerilimin 1,5kV’tan küçük olması şartıyla (8/20us) bir kez 6kA akımı sorunsuz deşarj edebilir.

Parafudr Nasıl Bağlanır?

Parafudr, sistemlerde paralel bağlanır. Fazların çıkışlarından alınan 16-35 mm’e kadar paralel kablolar parafudurun fazlarına bağlanır. Bazı parafudrlarda ek olarak sistemin ortak nötr kablosundan da paralel kablo alınarak parafudrların nötr girişine bağlanır. En son parafudrun toprak çıkışından alınan kablo sistemin toprak hattına bağlanarak montaj tamamlanır.

Parafudr Fiyatları

Parafudrlar B,C ve D sınıfı oluşlarına ve kutuplarına göre fiyatlandırılırlar. Fiyatlarda elbette markanın da büyük payı vardır.

B sınıfı 4 kutuplu parafudr iyi bir markada, 2500 TL civarında satış fiyatı, 500 TL civarında kartuş fiyatı mevcuttur.

C sınıfı 4 kutuplu parafudr iyi bir markada, 900 TL civarında satış fiyatı, 200 TL civarında kartuş fiyatı mevcuttur.

D sınıfı 2 kutuplu parafudr iyi bir markada, 300 TL civarında satış fiyatı, 100 TL civarında kartuş fiyatı mevcuttur.

Yeni Nesil Parafudrlar

Yeni nesil parafudrlar, tüm alçak gerilim sınıflarında koruma işlevini yerine getirebilen akıllı parafudrlardır. Sistemin iki ucu arasındaki ani aşırı gerilim durumlarında, aşırı akım oluşumunu topraklayan, aşırı gerilimi de sönümleyen koruma ürünleridir.

Yeni nesil parafdurlar, hem aşırı gerilimi sönümleyerek aşırı gerilim oluşumunu engellemekte,  hem de aşırı akımın engellenemez boyutlara ulaşması durumunda topraklanmasını sağlayarak kçift yönlü koruma kabiliyetine sahiptirler.

Yeni nesil parafudrların bir diğer önemli özelliği de, topraklama olmasa bile çalışabilmeleridir. Parafudr uygulamalarında çok önemli bir detay olan, topraklama direnci ve iyi bir topraklama arayışına yeni nesil parafudr uygulamalrında ihtiyaç duyulmaz.

Topraklama varsa yeni nesil parafudrlara da mutlaka bağlanır, çünkü topraktan geri dönüşünde cihazlara zarar vermesini engelleme işlevini ancak bu şekilde yapabilir. Ancak sistemde topraklama yoksa, yine uygulama imkanı mevcuttur ve  bu haliyle de koruma işlevini yerine getirir. 

Yeni nesil yerli parafudrlar Trimbox markasıyla, %87,64 yerlilik oranıyla uygulayıcılarıyla buluşmuştur.

Basit tedbirler bazen hayat kurtarır. Ailemize, işimize, çevremize yapacağımız en güzel yatırım, onları koruyucu tedbirlerdir. Trimbox ve GNDSeries ile elektrik kaynaklı hasarlardan ve buna bağlı elektrik kontağı yangınlarından korunabilirsiniz. 

Whatsapp : +90 555 014 24 23

 
AŞIRI GERİLİM ve TSUNAMİ | KOMBİ KARTI NEDEN YANAR ve YANMA NASIL ÖNLENİR?


Direkt Sipariş için WhatsApp Hattı