PARAFUDR ÖNÜNE SİGORTA

Alçak gerilim parafudrlar için özellikle B sınıfında 4.000A’e kadar uygulama imkanı veren uygulamaları görünce, sorgulayan teknik bir insan elbette merak etmeli ve ediyor da: nasıl oluyor da 4.000A TMŞ’ye parafudr bağlanabiliyor.

Sonra birden bakıyorsunuz ki araya sigorta öneriliyor ve forumda bir teknik kişi soruyor: Parafudr’u neden sigorta ile koruyoruz?

Tabi hemen bir elin parmaklarını geçmeyen aynı kişiler panikle devreye giriyor ve kendinden emin şekilde açıklama yapıyor: “Biz parafudru korumuyoruz, o bizi koruyor.” Adam sormaya devam ediyor, iyi de o zaman neden parafudrun önüne sigorta koyuyoruz?

Hemen tekrar açıklamalar geliyor: ”Çünkü yüksek akımlarda parafudr sigortayı açmalı ve sisteme enerji gelmesini engellemeli” diyor.

İyi de siz paralel bağlı koruma ürününün önüne sigorta koyarak sadece parafudru korumuş olmaz mısınız? Yani olurda koyduğunuz sigorta açarsa, bağlı olduğunuz 4.000A’den beslenen sistemler zarar görmeye devam etmez mi?

Adam pes ediyor ve bunları soramıyor. Çünkü bir elin parmaklarını geçmeyen parafudr ithalatçıları yada satışçıları forumda adamı bezdiriyor.

Parafudr ithalatçıları parafudr uygulamalarında parafudr önüne daha büyük sistemler için kullanılacaksa B sınıfı için 125A, C sınıfı için 63A öneriyor. Parafudr işlevini bilen teknik adamlar, parafudrun faz-toprak kısa devresinde 125A’i açtırma şansının olmadığını biliyor.

Parafudrun 125A faz-toprak kısa devresinde açması için kaçak akım rölesi kullanılabilir, o da zaten parafudr uygulamasında tutmayıp sürekli açtığı için kullanılamıyor.

Parafudr kullanılması gereken sistemlerde, Trimbox yeni nesil parafudrlarını kullanarak hem araya ayrıca sigorta koyma zorunluluğunuz olmaz, hem tüm sınıfların korumasını tek ürünle yapabilirsiniz, hem de ayrıca aşırı gerilim koruması da yapabilirsiniz.

Basit tedbirler bazen hayat kurtarır. Ailemize, işimize, çevremize yapacağımız en güzel yatırım, onları koruyucu tedbirlerdir. Trimbox ve GNDSeries ile elektrik kaynaklı hasarlardan ve buna bağlı elektrik kontağı yangınlarından korunabilirsiniz. 

Whatsapp : +90 555 014 24 23

AŞIRI GERİLİM ve TSUNAMİ | AŞIRI GERİLİM KORUYUCU
KATEGORİLER
Direkt Sipariş için WhatsApp Hattı