SSS

BENZER ÜRÜNLER

TRIMBOX markalı tasarruf cihazı var mıdır?
Trimbox markasıyla hiçbir zaman tasarruf cihazı yada buna benzer bir cihaz üretilmemiştir. Trimbox markasıyla Aşırı Gerilim Sönümleyici, AC ve DC Parafudr ve Nötr-Toprak Regülatörü sınıflarında 1000’e yakın farklı çeşit ürün üretilmektedir.
TRIMBOX'ın patenti var mıdır?
Trimbox markasının marka tescili yanında Aşırı Gerilim Sönümleyici ve Nötr-Toprak Regülatörü sınıflarında 3 patentiyle alanında Dünya’daki tek üreticidir.
Trimbox parafudr üretiyor mu?
Trimbox, 110VAC’den 1000VAC’ye kadar B,C,D,B+C,C+D,B+C+D gibi tüm AC sınıflarda ve 12VDC’den 1500VDC’ye kadar PV dahil olmak üzere tüm DC sınıflarda %87,87 yerlilik oranıyla ilk yerli malı belgesine sahip parafudr üreticisidir.
Regülatörler veya kesintisiz güç kaynakları ile aşırı gerilim sönümleyiciler aynı isi yapmıyor mu?
Kullanım alanları farklı olmakla birlikte amaçları aynıdır. Ancak işlevsel olarak ciddi farkları vardır: Regülatörlerin içinde varyak sistemi bulunur, bu da tek sarımlı akıllı bir trafo gibi düşünülebilir. Gerilim az geldiğinde yükseltir, fazla geldiğinde ise düşürür. Ama regülatörler yıldırım, trafo patlaması gibi şiddetli darbeleri engelleyemez ve kendileri de zarar görebilir. ‘Peak’ tabir edilen ve mikrosaniyelerle ifade edilen ani voltaj yükselmelerine müdahale etme şansları ise yoktur. Kesintisiz güç kaynağı regülatöre göre çok daha gelişmiş bir yapıya sahip olduğu halde, kendisi de yine yukarıda saydığımız nedenlerle korunmaya muhtaçtır. Aşırı gerilim sönümleyiciler ile bu cihazlarınızı da koruyabilirsiniz.
Parafudr ile Aşırı Gerilim Sönümleyici arasındaki fark nedir?
Trimbox, her iki alanda da üretim yapan tek firmadır. Bu anlamda parafudr varken aşırı gerilim sönümleyici kullanılması en basit haliyle parafudrun eksiklerini kapatmak için üretildi diyebiliriz. Parafudr uygulamalarında çok iyi topraklama ihtiyacı bazen uygulamada bulunamadığı için bu tarz durumlarda hiç topraklama olmasa bile koruma kabiliyeti sunan aşırı gerilim sönümleyiciler imdadımıza yetişiyor. Ayrıca yine nötr kopması gibi bir durumda parafudr koruma imkanı sunmazken, aşırı gerilim sönümleyici de bu tarz bir durumda da koruma kabiliyeti elde edebiliyoruz.
Aşırı gerilim sönümleyici nasıl çalısır?
Mikro saniyelerle ifade edilen anlık gerilim yükselmelerinde Dünya’da çözüm olarak sunulan tek teknoloji kademeli parafudr uygulamalarıyken, topraklama direnci, faz-toprak arası iletim yaparken faz-faz ve faz-nötr arası gerilim yükselmesinin cihazlar üzerinde yapacağı tahribatı engellemek bazen imkansız hale geliyordu. Trimbox, aşırı gerilim sönümleyici üretimiyle faz-faz arası da kullanılabilen ve topraklama olmasa bile koruma kabiliyeti sunan varistörün patentli geliştirilmiş modeli olan TRVaristör elemanıyla bu açıkları kapatmış ve koruma işlevinde Dünya’da ciddi bir fark oluşturmuştur.
Trimbox markasının ürünleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın birim fiyat tarifinde yer alıyor mu?
Trimbox, parafudr sınıflarında tarif edilen tüm ürünleri üretmekle birlikte, nötr koruması yapan tek marka olarak üretimine devam etmektedir.
Van, Bitlis, Muş, Hakkari, Şırnak ve Malatya illerinde bayileriniz var mı?
Türkiye’nin 81 ilinde satış noktalarımız bulunmakla birlikte; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Tokat, Samsun, Trabzon, Rize, Erzurum, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Bingöl ve Van’da ana bayilerimiz mevcuttur. Tüm bölgelerde elektrikçi, panocu, akıllı ev sistemi firmaları ve güvenlikçi firmalar tarafından ürün tedarik ve montajı yapılmaktadır.
Trimbox markasının yıldırım ve aşırı gerilim konularında akredite test laboratuvarlarında testleri var mıdır?
Türkiye’de parafudr ve aşırı gerilim sönümleyicilerle ilgili test yapma imkanını Trimbox, TSE ile birlikte ODTÜ’de test sistematiğini oluşturarak gerçekleşmiştir. Ayrıca standart üstü ürünlere verilecek olan ilk TSE belgesi, TSE-BDS-0001-1 referans numarasıyla Trimbox’a verilmiş ve 2014 yılında TSE tarafından belgelendirilmiştir.

TEKNİK SORULAR

Trifaze ürünler üç fazlı grup sigorta çıkışına takılmak zorunda mı?
Trifaze ürünler üç fazlı grup sigorta, üç fazlı kaçak akım rolesi veya üç fazlı termik manyetik kompakt şalter çıkışına usulune uygun olarak bağlanmalıdır. Aksi uygulamalar bağlantı hatası olacaktır.
Aşırı Gerilim Sönümleyici yada Parafudr kaçak akım rölesini sürekli attırıyor. Sorun nedir?
30mA hayat koruma eşikli kaçak akım röleleri ile bu sorun çok kez karşılaşılabiliyor. Bunun en kolay yolu, aşırı gerilim sönümleyiciy,i yada parafuduru bağlarken fazları kaçak akım rölesinin girişinden, nötr hattını kaçak akım rölesinin çıkışından almaktır. Nötrü çıkıştan almamızın sebebi, nötr kopması gibi dir durumda kaçak akım rölesini açtırarak sınırsız koruma kabiliyeti sunmasına olana sağlamaktır.
Sebekeye faz-nötr yerine faz-faz verilmesi durumunda aşırı gerilim sönümleyici yada parafudr ne yapar?
Aşırı gerilim sönümleyiciler Kkaçak akım rölesi varsa onu açtırır, yoksa bağlı bulunduğu sigortayı açtırır. Bu işlemi yaparken kaçak akım rölesi varsa kendisi de zarar görmeden sistemdeki cihazları korur, eğer kaçak akım rölesi yoksa o zaman kendisi zarar görüp, sigortayı açtırarak sistemki cihazları yine korur. Parafudrların bu tarz hatalarda koruma işlevi yoktur.
Aşırı gerilim sönümleyici yada parafudr düsük voltaja karsı bir çözüm sunar mı?
Her iki teknolojinin de düşük gerilimi normalleştirme gibi bir kabiliyeti yoktur. Bu tarz durumlar için uygun regülatör teknolojisi kullanılmalıdır. Ancak bir yerde düşük gerilim olması demek trafonun yetmemesi ile açıklanıyorsa, o tarz bir dalgalanmanın oluşturacağı tahribatı, regülatörü korumak ta dahil olmak üzere aşırı gerilim sönümleyiciler ile yapabilirsiniz.
Fabrikalarda her makineye bir aşırı gerilim sönümleyici takılmasının sebebi nedir?
Fabrikalarda, yıldırım, trafo patlaması gibi dış etkenler haricinde, işletme içinde çalışan makinelerin oluşturduğu ani voltaj yükselmeleri de büyük problem oluşturmaktadır. Sanayi makineleri büyük elektromanyetik alanlar oluşturdukları için indüklenmeleri de büyük olur. Bu da kalkış demerajlarında ve elektriksel anahtarlamalar sırasında dev voltaj darbeleri oluşturmalarına yol açar. Bu darbeler, işletmelerdeki makinelerin elektronik kartlarının sıklıkla arızalanmasına sebebiyet verir. Bu yüzden sanayi tipi makinelerde her makineye ayrı aşırı gerilim sönümleyici kullanılması uygun olacaktır.
Kaç adet parafudr yada aşırı gerilim sönümleyici kullanmalıyım?
Konutlarda, her dairede tek faz yada üç faz olmasına göre bir adet aşırı gerilim sönümleyici kullanılması yeterli olacaktır. Ayrıca apartmanların ana elektrik girişine de bir B+C 100kA parafudr takılarak ortak alanların koruma altına alınması yönetmelik açısından da uygun olacaktır. Ofislerde, ana elektrik girişine takılacak bir aşırı gerilim sönümleyici (özel durumlar haricinde) yeterlidir. Fabrikalarda her makinede birer adet aşırı gerilim sönümleyici kullanılmalıdır. Ayrıca fabrikaların ana elektrik girişine de bir adet B+C 100kA parafudr takılması yönetmelik açısından uygun olacaktır.
Kaçak akım koruma şalteri olmayan panolarda parafudr yada aşırı gerilim sönümleyici kullanımı durumunda ek donanım gerekiyor mu?
Parafudr uygulamarında katalog değerine göre ana şalter ile parafudr arasına B, ve B+C sınıfı gibi teknolojilerde uygun değerde bir ara kesici kullanılması gerekebilir. Aşırı gerilim sönümleyicilerde 1000A’e kadar ara kesiciye ihtiyaç yoktur, ana şaltere 2,5mm kesitli çok telli kablo ile paralel bağlanabilmektedir.

GENEL SORULAR

Aşırı gerilim sönümleyici kullanımı ne gibi faydalar saglar?
Sanayiye ekonomik katkı sağlar
*Ani voltaj yükselmelerinden kaynaklanan elektronik kart ve cihaz arızalarını engeller.
*Makinelerin arızalardan dolayı devre dışı kalmasının önüne geçer, üretimin devamlılığını sağlar.
*Bakım-onarım maliyetlerinde önemli bir tasarruf sağlar. Ev ve ofis kullanıcısına ekonomik katkı sağlar
*Cihazlarınızı voltaj darbelerinden koruyarak, ekonomik ömürlerini tamamlamalarını sağlar.
*Voltaj kaynaklı sorunların garanti kapsamı dışında tutulmasının önüne geçer. Aşırı gerilim sönümleyici takılı olduğu bir ev ya da ofiste voltaj kaynaklı bir hasar meydana gelmez; cihazlarınız garanti kapsamı içinde kalır.
*Üst düzey güvenlik gereken yerlerde, güç kaynağının trafo patlaması veya yıldırım düşmesi gibi nedenlerden zarar görmesi durumunda, kamera sistemleri, alarm sistemleri ve giriş kontrol sistemleri devre dışı kalabilir. Aşırı gerilim sönümleyici bu gibi durumlarda güvenlik açıklarını ortadan kaldırır.
Voltaj düsmelerini-yükselmelerini fark edebilirmiyiz?
Voltaj düşmelerinin ve yükselmelerinin en bilinen örneği lambaların kısılıp açılmasıdır. Ancak bir saniye içinde şebekeden gözle görülemeyen onlarca büyük darbe gelebilir. Diğer bir deyişle lambaların kısılıp açıldığı fark edilmese de voltaj darbeleri var olabilmektedir.
TRIMBOX markalı tasarruf cihazı var mıdır?
Trimbox markasıyla hiçbir zaman tasarruf cihazı yada buna benzer bir cihaz üretilmemiştir. Trimbox markasıyla Aşırı Gerilim Sönümleyici, AC ve DC Parafudr ve Nötr-Toprak Regülatörü sınıflarında 1000’e yakın farklı çeşit ürün üretilmektedir.
Yüksek voltaj parafudr yada aşırı gerilim sönümleyiciye de zarar verebilir mi?
Parafudr yada aşırı gerilim sönümleyici bozulması ancak yıldırım düşmesi veya trafo patlaması gibi aşırı durumlarda söz konusu olabilir. Ancak böylesi durumlarda da, aşırı gerilim sönümleyiciler fazlar arası ve faz-nötr arası kısa devre yaparak sigortayı attırır, cihazlarınızı ve tesisatınızı korur. Parafudrlarda ise ara kesici ile kendisini ayırarak parafudrun panoya zarar vermesi engellenir.
Parafudr yada aşırı gerilim sönümleyici ömrü ne kadardır?
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca belirlenen garanti süresi 2 yıl, ortalama kullanım ömrü ise 10 yıldır. Bununla birlikte cihazınızın kullanım süresi alacağı darbelerin yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir.
Regülatörler veya kesintisiz güç kaynakları ile aşırı gerilim sönümleyiciler aynı isi yapmıyor mu?
Kullanım alanları farklı olmakla birlikte amaçları aynıdır. Ancak işlevsel olarak ciddi farkları vardır: Regülatörlerin içinde varyak sistemi bulunur, bu da tek sarımlı akıllı bir trafo gibi düşünülebilir. Gerilim az geldiğinde yükseltir, fazla geldiğinde ise düşürür. Ama regülatörler yıldırım, trafo patlaması gibi şiddetli darbeleri engelleyemez ve kendileri de zarar görebilir. ‘Peak’ tabir edilen ve mikrosaniyelerle ifade edilen ani voltaj yükselmelerine müdahale etme şansları ise yoktur. Kesintisiz güç kaynağı regülatöre göre çok daha gelişmiş bir yapıya sahip olduğu halde, kendisi de yine yukarıda saydığımız nedenlerle korunmaya muhtaçtır. Aşırı gerilim sönümleyiciler ile bu cihazlarınızı da koruyabilirsiniz.
Fabrikalarda her makineye bir aşırı gerilim sönümleyici takılmasının sebebi nedir?
Fabrikalarda, yıldırım, trafo patlaması gibi dış etkenler haricinde, işletme içinde çalışan makinelerin oluşturduğu ani voltaj yükselmeleri de büyük problem oluşturmaktadır. Sanayi makineleri büyük elektromanyetik alanlar oluşturdukları için indüklenmeleri de büyük olur. Bu da kalkış demerajlarında ve elektriksel anahtarlamalar sırasında dev voltaj darbeleri oluşturmalarına yol açar. Bu darbeler, işletmelerdeki makinelerin elektronik kartlarının sıklıkla arızalanmasına sebebiyet verir. Bu yüzden sanayi tipi makinelerde her makineye ayrı aşırı gerilim sönümleyici kullanılması uygun olacaktır.
Voltaj darbelerinin zararları nelerdir?

Aksama:
Herhangi bir fiziksel hasar meydana gelmemesine rağmen veri kayıpları veya açıklanamayan bilgisayar kilitlenmeleri ortaya çıkar. Sistemin yeniden başlatılması veya yeniden kurulması gerekebilir.
Yıpranma:
Aralıklarla sürekli devam eden aşırı gerilim darbelerine maruz kalan elektronik donanımların ömrü kısalır. Zamanla muhtemel aksamalara ve arızalara neden olabilecek yıpranmalar oluşur.
Hasar:
*Cihazlarınızın elektronik donanımları zarar görebilir.
*Üretimde ve hizmetlerde oluşan aksamalarla büyük mali zararlar yaşanabilir.
*Tamir masrafları ve yeni cihaz alımları harcamaların artmasına neden olabilir.
*Makine ve cihazların kalibrasyonları bozulabilir, üretim hataları görülebilir.
*Network, sunucu, telefon santrali gibi cihazlar zarar gördüğünde haberleşme aksayabilir.
*Bilgi işlem altyapısında oluşan zararlar nedeniyle veri kayıpları yaşanabilir.
*Robotik sistemlerin bozulması sonucu zarar ve aksamalar meydana gelebilir.
*Hastanelerde kullanılan tıp elektroniği cihazlarında ve yaşam destek ünitelerinde hasar ve aksamalar meydana gelebilir.
*Kimyasal tesisler veya enerji tesisleri gibi stratejik noktalarda oluşabilecek problemlerle, ulusal boyutta yaşanabilecek sorunlarla karşılaşılabilir.
Parafudr yada aşırı gerilim sönümleyici Üzerinde Kaç Defa Görevini İcra Ettiğini Gösteren Bir Sayaç Olabilir Mi ?
Bu anlamda özellikle çok yıldırım alan bölgelerde baz istasyonları yıldırım sayarlar kullanmaktadırlar. Bu alanda şimdilik sadece koruma yapmayla ilgilenmekteyiz.
İnternet sitelerinde satılan ürünler neden çok daha ucuz ve garantisi var mı?
İnternet sitelerinde satılan ucuz ürünler genellikle üretimden kalkmış ve eski tip ürünler olmak üzere, bazıları yurtdışına satılan makinelerden sökülen ikinci el ürünlerdir. Her iki durumda da maalesef ürün garantileri bitmiştir. Özellikle gelişmiş garanti dediğimiz, Trimbox'ın yıldırım gibi bir hadisede sizi koruyarak kendisi zarar görse bile 1 yıl 1 kereye mahsus ücretsiz değişim hakkı sizin açınızdan çok önemlidir.

GND SERIES

GNDSeries nedir?
Genel olarak GNDSeries; Trimbox markasının bir modeli olup özelliği, nötr-toprak arasındaki potansiyel farkı düzenleyerek, hassas elektronik cihazların ve elektronik kartların zarar görmesini engellemektir. Bu görevi yaparken ayrıca monitörlerin ekranlarında (projeksiyonlar dahil) genel olarak toprak hattından kaynaklı parazit olarak değerlendirilen görüntü bozukluklarını da engellemektedir.
GNDSeries’in etkilerini gözle görebilir miyiz?
Nötr-toprak voltajının tercih edilen oranda iyileştiğini avometre ile rahatlıkla anında görebilirsiniz. Ayrıca toprak hattından kaynaklı monitörünüzdeki veya projeksiyon yansımasındaki parazitlerin de ürün montajından sonra temizlendiğini net olarak görebilirsiniz.
Medikal cihazların ekranlarındaki parazitlerden dolayı ayrıca topraklamasını yapıyoruz. Bu ürünü kullandığımızda buna gerek olmayacak mı?
Ayrıca bir topraklama yapmanıza gerek kalmayacak. Bu sorun toprak hattından kaynaklı bir sorunsa GNDSeries buna %100 çözüm sağlayacaktır.
Nötr-toprak voltajı güç kaynağı ya da regülatör gibi ürünlerle zaten stabil hale getirilmiyor mu?
Maalesef hayır. Bu sorunun en büyük yaşandığı yerler genel itibarla hassasiyetine önem verildiğinden dolayı güç kaynağı veya regülatör kullanılan sistemlerdir.
Kantarlarda toprak kaynaklı ciddi arızalar yaşıyoruz, çözüm olur mu?
Nötr-toprak voltajı kaynaklı veya toprak hattındaki gürültüden kaynaklı bir sorun yaşıyorsanız çözüm olacaktır.
Labaratuvarlarımızda nötr-toprak sorunu yüzünden kurulum yapamıyoruz, bu ürün yeni topraklama yaptırmadan sorunumuzu çözer mi?
Yeni topraklama yapan birçok yerde bu tür sorunlar devam edebilmektedir. GNDSeries ile uygun model ürün seçerek sorununuzu çözebilirsiniz.
GNDSeries ürünlerinin kalibrasyon ve test ölçümlerinde hataya karşı bir görevi de düşünülebilir mi?
Bu tarz hatalar topraklama üzerindeki çeşitli gürültülerden kaynaklanıyorsa, elbette daha net veriler almanıza yardımcı olacaktır.
Dengesiz yüklenmeler nötr-toprak voltajı üzerinde etkili midir? GNDSeries bu tür bir soruna nasıl çözüm sağlar?
Etkilerinden biri olarak saylabilir. Enerji aldığınız hattaki R,S,T fazlarından çekilen güçler birbirinden ne kadar farklı olursa, nötr-toprak voltajı kararlılığınız o kadar bozulacaktır. GNDSeries, nötr-toprak voltajındaki artışın sebebi ne olursa olsun çözüm sağlar.
Topraklama yaptığımız yerin yakınından metro hattı vb. geçiyorsa, nötr-toprak geriliminin artmasını sağlar mı? GNDSeries çözüm müdür?
Olabilir, bu sistemlerden gelebilecek DC kaçaklar nötr-toprak geirlimi oluşturabilir. GNDSeries, nötr-toprak voltajındaki artışın sebebi ne olursa olsun çözüm sağlar.
Topraklama kablomuzun yakınından kuvvet kabloları geçerse nötr-toprak geriliminin artmasına sebep olur mu? GNDSeries ile bu artışı sınırlandırabilir miyiz?
Olabilir, koruma iletkenimiz, yüksek akım taşıyan sistemlerden ne kadar uzak olursa o kadar iyi olur. GNDSeries bu tarz nötr-toprak voltajı yükselmelerine de, seçmiş olduğunuz model oranında voltaj düşümü gerçekleştirmektedir.
GND Series standart parafudr yada aşırı gerilim sönümleyici, toprak korumasını (parazit vs.) ek olarak sağlayan bir ürün müdür? Yoksa tek başına sadece toprak koruması mı sağlıyor?
Aşırı gerilim sönümleme ve parafudr kabiliyetini ek olarak sunmakla birlikte topraklamadan gelen paraziti engelliyor, topraklama olmayan yerde de metal gövdede voltaj oluşumunu engelleyerek çarpılma riskini minimize ediyor. Yani aslında iki işe de yarıyor. Fakat tabi ki topraklamanın uygun yapıda olmasını bir mühendislik ve ar-ge şirketi olarak daha uygun görürüz.


Direkt Sipariş için WhatsApp Hattı