TV ANAKARTI NEDEN YANAR?

TV anakartı neden yanar?

Televizyon, hemen hemen her evin vazgeçilmezidir. LCD gibi yüksek çözünürlük oranına ve görüntü kalitesine sahip modeller son yıllarda oldukça uygun fiyatlarla bulunabiliyor. Evlerden kafeteryalara kadar her yerde kullanılan bu modellerin aynı zamanda yüksek voltaja karşı hassas olduğunu da belirtmek gerekiyor. Gerekli önlemler alınmazsa, basit bir yüksek  voltaj  televizyonun bozulmasına, hatta yangın ve patlama kaynağı olmasına sebep olabilir. Bu yüzden TV anakart yanması durumuna karşı önlem almak gerekir.

Televizyon Anakartı Nedir?

Televizyon da dâhil olmak üzere birçok elektronik cihaz, komplike sistemlerin birbirleriyle bağlantı kurmasıyla çalışır. Bu donanımların senkronize olarak çalışabilmeleri için ise bir iskelet yapısı gerekir. Anakart tam olarak budur. Cihazın elektronik devrelerini birbirlerine bağlayarak bir iskelet yapısı teşkil eder ve sistemin çalışmasını sağlar. Televizyonların çalışması da bu anakart sistemine bağlıdır ve anakart zarar gördüğü takdirde cihazın iyi bir biçimde çalışması mümkün olmayacaktır?

Anakart Bozulursa Ne Olur?

Anakart, televizyonun beyni olarak kabul edilebilir. Cihaza gelen komutlar bu sistem vasıtasıyla gerekli donanımlara iletilir ve sistemlerin çalışması sağlanır. Anakart arızalandığında ise, bu komut ve işlev durumu bozulacak, kumandadan ve düğmelerden alınan komutlar iç donanımlara iletilemeyecek ya da televizyonun bazı özellikleri kendiliğinden çalışmaz hâle gelecektir. Ayrıca anakart bozulduğunda sistemdeki voltaj dengesi de bozulacaktır. Bu durum da led ampul gibi iç sistem parçalarının aşırı voltaj alıp patlamasına ve televizyonun bir yangın kaynağı hâline gelmesine sebep olabilir.

Anakart Bozulmalarına Karşı Ne Yapılmalıdır?

Anakart değişimi oldukça masraflı bir işlemdir. Ayrıca bozulduktan sonra değiştirildiğinde, kaydedilmiş olan bilgilerin yok olma ihtimali vardır. Bu yüzden değişime ihtiyaç duymadan, anakart bozulmalarına karşı önlem almak gerekir.

Öncelikle televizyonun nemli ve tozlu ortamlarda bulunmamasına dikkat edilmelidir. Cihazın içinde biriken toz, anakartın bozulmasına sebep olur. Televizyon zaman zaman küçük bir el süpürgesiyle temizlenerek bozulmalara karşı önlem alınabilir.

Ancak anakart yanmasının en büyük sebebi voltaj dengesizliğidir. Anakart, cihaza yönelen yüksek voltajı regüle etme gücüne sahip değildir ve bu durum bozulmasına sebep olur.

Dairenizin tümüne uygulanacak Trimbox ile, LCD televizyonları korumanın ve anakart yanması gibi arızaları önlemenin en garantili yoluna sahip olabilirsiniz. TRIMBOX tesisat dâhilinde oluşan voltaj dengesizliklerini önlemekle birlikte yıldırım, şebeke arızası gibi dış kaynaklı yüksek voltajların sönümlenmesini sağlar. Anakarta ve diğer iç donanım parçalarına zarar verecek elektrik akımlarının gelmesini engeller. Tesisatın voltaj seviyelerini düzenleyerek stabil hâle getirdiği gibi, tehlikeli elektrik akımlarını tamamen önler. LCD gibi televizyon modellerinin kullanıldığı her yerde mutlaka Trimbox bulunmalıdır.

Basit tedbirler bazen hayat kurtarır. Ailemize, işimize, çevremize yapacağımız en güzel yatırım, onları koruyucu tedbirlerdir. Trimbox ve GNDSeries ile elektrik kaynaklı hasarlardan ve buna bağlı elektrik kontağı yangınlarından korunabilirsiniz. 

Whatsapp : +90 555 014 24 23

 
Aşırı Gerilim ve Tsunami | EV YANGINLARININ NEDENLERİ


Direkt Sipariş için WhatsApp Hattı