Tost makinesi, su ısıtıcı, fön makinesi, mikrodalga fırın, kahve makinesi gibi küçük ev aletleri, büyük beyaz eşyalara göre daha çok tehlike arz eder. Nitekim bu aletler sebebiyle çıkan yangınlar haberlere sık sık yansıyor. Ayrıca söz konusu aletlerde görülen elektrik kaçakları ölüme dahi sebep olabiliyor. Hemen hemen her evde bulunan bu aletlere karşı önlem almakta fayda var.

Küçük Ev Aletleri Neden Tehlikelidir?

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalarda detaylı bir regülasyon sistemi bulunuyor. Elbette bu aletlerin de bozulma ihtimali yüksek ancak yangına sebep olma ihtimalleri oldukça düşüktür. Isıtıcı özelliğine sahip olmayan aletlerde yangın riski diğerleri kadar yüksek değildir. Elbette bunlarda da çarpılma ve yanma riskleri bulunuyor ancak küçük ev aletlerinin bu konuda daha tehlikeli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Küçük ev aletlerinin kabloları diğer cihazlara göre daha dayanıksızdır ve daha kısa sürede ısınabilirler. Bu durum kablo plastiklerinin erimesine sebep olur. Bu durumda cihaz kullanım hâlinde patlayabiir, yanabilir ya da “çarpılma” olarak bilinen voltaj temasına sebep olabilir.

Zarardan Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikle saç kurutma makinesi, su ısıtıcı gibi aletlerin sürekli yenilenmesi gerekir. Mümkünse garanti süresi dolduktan sonra yenileri alınmalıdır. Bunun masrafa sebep olacağı düşünülse de, küçük ev aletlerinin diğerlerine oranla daha çabuk eskidiğini unutmamak gerekir. Bu aletler elektrik sirkülasyonuna karşı daha dayanıksızdır.

Diğer yandan, yangınlar genellikle aletlerin fişte unutulması sebebiyle çıkıyor. Elektrikli aletlerin düğmelerinden kapatılmış olsalar dahi, fişte oldukları sürece aşırı gerilim tehlikesine maruz kaldıkları unutulmamalıdır. Dolayısıyla bu tür aletleri fişte bırakmamaya özen gösterilmesi gerekir.

Şebeke Kaynaklı Gerilimlerin Etkisi

Yukarıda bahsedilen önlemler, gündelik olarak işe yarayabilir. Ancak bazı ekstrem durumlarda etkisiz olacaktır. Devasa sanayi makinelerini bile kullanılmaz hâle getiren yıldırımlar ve elektrikte meydana gelen dalgalanmaların sebebi olan aşırı gerilimlerin tost makinesi gibi bir alet üzerinde yaratacağı tahribatı tahmin etmek zor değil.

Belirtildiği gibi, bu tür aletler küçük olsalar da elektrik kullanımları yoğundur. Şebekedeki bir dalgalanma halinde kullanılıyor olmaları büyük risk taşır. Bu yüzden Trimbox ile elektrik şebekesini güvenceye almadan bu tür aletleri kullanmamakta fayda var.

Trimbox Küçük Ev Aletleri’nden Doğan Zararları Önler

Bahsedilen türde cihazların sadece evler için tehlike oluşturmadığını belirtmek gerekiyor.

  • Kahve makinesi, su ısıtıcı, tost makinesi, mini fırın gibi aletlerin yoğun olarak kullanıldığı kafeteryalar, büfeler ve restoranlar
  • Saç düzleştirici, fön makinesi gibi cihazların kullanıldığı kuaför ve güzellik salonları gibi mekanlar bu yüzden sürekli tehlike altındadır.

Bu tür işletmelerde aletler sürekli çalışır hâlde olduğu için risk yüksektir. Hâlihazırda sürekli kullanımları bile tehlike oluştururken, ani gerilimlerin yarattığı riskler oldukça büyüktür. Bu gibi sebeplerden ötürü zarar gören birçok işletme bulunduğunu da belirtmek gerekiyor.

Trimbox’ın bağlı olduğu şebekelerde voltaj dengelenmesini sağladığı tarafsız kuruluşlar tarafından ispatlanmış durumda. Bu özellik aletlerin sadece voltaj dalgalanmalarından zarar görmelerini engellemiyor aynı zamanda verimli kullanım sürelerini uzatıyor.

Trimbox kullanılan yerlerde enerji regülasyonu sağlanacağı için, aşırı voltaj riskinden ötürü kullanılmaz hâle gelmelerinin önüne geçer ve kullanıcıyı ciddi bir masraftan kurtarır.

TRIMBOX HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BİZE ULAŞINIZ

444 38 59