Notice: Undefined index: CURRENT_URL_TO_TR in /var/www/vhosts/trimbox.com.tr/httpdocs/admin/server_interaction/_class/Parser.php on line 151

Notice: Undefined index: CURRENT_URL_TO_EN in /var/www/vhosts/trimbox.com.tr/httpdocs/admin/server_interaction/_class/Parser.php on line 151
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Elektrik sektöründe hayat; olağan akış hızının birkaç katı olarak devam ettiği için, elektrikçiler genel olarak kendilerine satış-pazarlama temsilcilerinin verdiği bilgileri doğru kabul ederek yol alırlar.

Bu da çoğu zaman, birçok hatalı bilginin piyasada dolaşmasına, velinimet olan tüketicinin bilmeyerek yanıltılmasına yol açabilmektedir.

Örnek olarak, elektrik dalgalanması yüzünden kombisi sürekli yanan bir ev kullanıcısına kombi regülatörü adı altında 0,5-1kVA’lık regülatör önerisi, elektronik kartları yanan bir sanayiciye devasa güç kaynağı almasını önermek, yüksek voltaja karşı parafudr önermek gibi verilebilir.

Yüksek Voltaj Koruma Ürünleri

Rahatlıkla çoğaltabileceğimiz örnek verilerden birkaçı:

  • Regülatör, yüksek voltaja ve aşırı gerilimlere karşı korur.

Regülatör, -90V,+50V aralığında sınırlı olmak üzere voltajın bir makine veya cihaz için gerekli sınırlarda kalmasını sağlamakla görevlidir.

Ancak, yüksek voltaj veya aşırı gerilimler binlerce volt ile ifade edilir ve  bu durumda regülatörlerde zarar görebilir.

Trimbox yeni nesil parafudrları kullanarak regülatörünüzü de koruyabilirsiniz.

  • Güç kaynağı, yüksek voltaja ve aşırı gerilimlere karşı korur.

Güç kaynağı, anlık enerji kesintilerine tahammülü olmayan sistemlerde enerji sürekliliğini sağlamakla görevlidir.

Yüksek voltaj ve anlık aşırı gerilimler; güç kaynağı tarafından doğru akıma çevrilemeden sisteme girebilir, hatta yüksek voltaj durumunda güç kaynağı da zarar görebilir.

Trimbox yeni nesil parafudrları kullanarak güç kaynaklarınızı da koruyabilirsiniz.

  • Parafudr, yıldırıma, yüksek voltaja ve aşırı gerilimlere karşı korur.

Parafudr, özellikle yıldırım esnasında anlık aşırı akımların sistem üzerinde oluşturacağı zararları engellemek üzere fazla yükü toprağa iletmekle görevlidir.

Parafudr, aşırı gerilim yada yüksek voltaj durumlarında aşırı gerilim sönümleme yapmaz. EN 61643-11 parfudr darbe testlerinde parafudr yükü iletirken zarar görmüş mü ona bakılır. Sistemde paralel bağlı bir yükün korunması test edilmez.

Trimbox yeni nesil parafudrları 15kV, 20 kA 8/20 µs 1,2/50 µs yıldırım akım ve gerilim darbelerinde paralele yük bağlanarak, yükü de koruduğu test edilerek sunulmuştur.

  • Dışarıdan gelen voltaj darbeleri engellenirse, sistemde aşırı gerilim kaynaklı arıza oluşmaz.

Sistemlerde dış peak ve iç paek olmak üzere iki ayrı aşırı gerilim oluşumu vardır. Dış peakler; yıldırım, rüzgarlı havalarda iletim ve dağıtım hatlarında meydana gelen fiziksel sorunlar, şarjlı havalar vb. olarak sıralanabilir. Bunlara karşı tedbir almak oldukça önemlidir.

Ancak, sistemlerde daha önemli darbeler sistemin kendi dinamikleri ile oluşturduğu iç peaklerdir. Bunlar; elektrik gidip-gelmesi sırasında indüklenen gerilimin oluşturduğu paekler, demarajlı kalkışlarda oluşan peakler, robotik hareketler vb. sıralanabilir.

İster dış peakler olsun, ister iç peakler, Trimbox yeni nesil parafudrları kullanarak elektronik kartlarınızı koruyabilirsiniz.

  • Kaçak akım rölesi nötr kopması durumunda açar, yüksek voltaja karşı korur.

Kaçak akım rölesi, insan hayatını sonlandıracak kritik akım değeri olan 30mA seviyesinde bir kaçak oluşumu durumunda devreyi kesmekle görevlidir.

Kaçak akım rölesi, nötr kopması durumunda veya yüksek voltaj durumunda herhangi bir işleve sahip değildir. Bu durumların oluşarak zarar görme riskine karşı Trimbox yeni nesil parafudrları kullanarak koruma sağlayabilirsiniz.

  • Yangın koruma rölesi, yangını önler.

Yangın koruma rölesi olarak bilinen koruma elemanı, 300mA kaçak durumunda açar ve enerjiyi kesmekle görevlidir.

Bilinenin aksine kablo ısınması vb. durumlarda herhangi bir işlevi yoktur. Nötr kopması, nötr hattına faz teması gibi yangına sebebiyet verebilecek durumlarda, Trimbox yeni nesil parafudrları kullanarak koruma sağlayabilirsiniz.

  • İzole trafo ile nötr-toprak voltajını ayarlayabilirsiniz.

İzole trafo, işletme topraklaması ile koruma topraklamasının birbirinden tamamen izole edilmesini sağlamakla görevlidir.

Genellikle 1V istenilen Nötr- toprak voltajının yükselmesi birçok sebepten olabilmektedir. GNDSeries nötr-toprak regülatörü ile istenilen voltaj değeri rahatlıkla sağlanabilmektedir.

Basit tedbirler bazen hayat kurtarır. Ailemize, işimize, çevremize yapacağımız en güzel yatırım, onları koruyucu tedbirlerdirTrimbox ve GNDSeries ile elektrik kaynaklı hasarlardan ve buna bağlı elektrik kontağı yangınlarından korunabilirsiniz. 

 

AKILLI TARIM SİSTEMLERİNDE TRİMBOX KULLANIMI | D SINIFI PARAFUDR


Direkt Sipariş için WhatsApp Hattı