Notice: Undefined index: CURRENT_URL_TO_TR in /var/www/vhosts/trimbox.com.tr/httpdocs/admin/server_interaction/_class/Parser.php on line 151

Notice: Undefined index: CURRENT_URL_TO_EN in /var/www/vhosts/trimbox.com.tr/httpdocs/admin/server_interaction/_class/Parser.php on line 151
YILDIRIMDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

YILDIRIMDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

Yıldırım , birçok kişinin sadece ışığı ve gürültüsüyle tanıdığı, hakkında teknik insanların çoğu dahil yanlış bilgilere sahip olduğu bir doğa olayıdır.

En çok merak edilenlerin başında, yıldırımın buluttan toprağa doğru mu, yoksa topraktan buluta doğru mu gerçekleştiği konusu gelmektedir.

Aslında cevap her ikisi de. Yıldırım hadisesi bir elektron akış hareketidir. Tüm cisimler gibi bulutlarda nötr olmak ister ve buna göre bulut negatif yüklü ise elektronlarına toprağa boşaltarak nötr olmaya çalışır.

Eğer bulut pozitif yüklü ise, pozitif yükler hareket etmediğinden bu sefer topraktan negatif yükler alınarak bulut nötr olmaya çalışır.

Yani bulut negatif yüklü ise yıldırım olayında hareket yönü buluttan toprağa, bulut pozitif yüklü ise, topraktan buluta doğru gerçekleşmektedir.

Yıldırımdan korunmak için yüksek yapılarda paratoner isimli yol gösterici ürünler kullanılır. Elektrik olayında elektronlar en kısa yoldan devreyi tamamlayıp akışı tamamlamak istediklerinden, yeryüzündeki en yüksek yapı veya cisim ile irtibat kurarlar.

Eskiden paratonerler üzerinde radyoaktif bulut oluşturarak yapılan uygulamalardan vazgeçilmiş ve yıldırımı oluşturmaya çalışmadan, eğer oluşacaksa herhangi bir yere rastgele vurmasını engellemek üzere yakalama çubukları olarak paratonerler kullanılmaktadır.

Tabi bu kadarıyla bitmiyor. Yıldırımı toprak ile irtibatlandıran paratoner, yapı içerisinde bir potansiyel fark oluşumuna da sebebiyet verebilmektedir. Bunun için de faraday kafesi ve eş potansiyel bara sistemi oluşturulmaktadır.

Sistem içerisinde oluşacak darbeler için de parafudrlar kullanılmaktadır. Parafudrlar B,C,D sınıfına göre yapının dışından içine doğru, gücüne ve hassasiyetine göre kullanılmaktadır. Ancak parafudrlar, fazla akımı topraklarken, potansiyel farkı sönümleme kabiliyetleri yoktur.

Yani kısacası parafudrlar, borudaki suyun fazlalığını atarken, suyun hızlanmasını ve cihazların bu yüzden zarar görmesini engelleyememektedir.

Trimbox yeni nesil parafudrları ve aşırı gerilim sönümleyicileri, fazlar arası, faz-nötr ve faz-toprak arası gerilim sönümlemesi de yaparak, B, C ve D sınıfı için tek ürün çeşidi ile akım ve gerilim koruması yapmaktadır.

Basit tedbirler bazen hayat kurtarır. Ailemize, işimize, çevremize yapacağımız en güzel yatırım, onları koruyucu tedbirlerdir. Trimbox ve GNDSeries ile elektrik kaynaklı hasarlardan ve buna bağlı elektrik kontağı yangınlarından korunabilirsiniz. 

Hızlı iletişim kurarak, detaylı bilgi için biz sizi arayalım;

Whatsapp : +90 555 014 24 23

AKILLI TARIM SİSTEMLERİNDE TRİMBOX KULLANIMI | ELEKTRİK DALGALANMASI NASIL ÖNLENİR?


Direkt Sipariş için WhatsApp Hattı