Notice: Undefined index: CURRENT_URL_TO_TR in /var/www/vhosts/trimbox.com.tr/httpdocs/admin/server_interaction/_class/Parser.php on line 151

Notice: Undefined index: CURRENT_URL_TO_EN in /var/www/vhosts/trimbox.com.tr/httpdocs/admin/server_interaction/_class/Parser.php on line 151
PARAFUDR UYGULAMALRINDA 16’LIK KABLO

PARAFUDR UYGULAMALRINDA 16’LIK KABLO

Alçak Gerilim Parafudr uygulamalarında son zamanlarda en çok duyduğumuz konulardan biri 16’lık kablo, bir diğeri ise parafudr sigortası konusu…

Aslında hiçbir yönetmelik yada standardın hiçbir yerinde olmayan bu iki konu, nasıl olmuşsa piyasada bazı veriler öne sürülerek kabul ettirilmiş. Tabi sorgulamayan yada sorguladığında sen benden iyi mi bileceksin ben yıllardır bu işi yapıyorum diyen ithalatçılar ve onların pazarlamacıları sayesinde!

Elbette birileri bu konuyu sorguluyor ve en çok duyduğumuz şiakyet şu oluyor: 16’lık kablo her neyse ama parafudr önüne konulan sigorta da neyin nesi?

Parafudr önüne konulan sigortanın gerçek amacı; faz-toprak kısa devresinde ana sigortanın termik kısmını açtıramama riskine karşı, araya konulan sigorta açtırılarak parafudrun olası bir yangına sebebiyet vermesini engellemek.

İşte 16’lık kablo konusu da buradan geliyor: Parafudrun iletime geçtiği ve faz ile toprak hattının kısa devre durumuna geçmesi durumunda kablo kesiti küçüldüğünde direnç artacağı için, içinden geçen akım, sigortanın termik tarafını harekete geçiremeyip açtıramayabilir.

Bu konu  elbette birden çok sorunu da birarada sunuyor:

  • Parafudr önündeki sigorta açtığında, paralel bağlı sistemde parafudr işlev dışı kalacak ve korumaya çalıştığı sistemde darbe devam edip, elektrikli/elektronik cihazlar yanabilir ve buna bağlı yangın çıkabilir.
  • Parafudr sigortası sadece kablo kesitine bağlı olmayıp, topraklama direncine de bağı olduğundan; sigortanın termik tarafı yine açmayıp parafudrun yangına sebebiyet vermesi engellenemeyebilir.

Bu konuda parafudr ithalatçıları; parafudr kartuşu değişmesi gerektiğinde, özellikle B sınıfı veya B+C sınıfı gibi ana koruma yapmak üzere yapı girişine takılan ürünlerde ana sigortayı kapatıp tüm elektriği kesmek yerine sadece parafudru off duruma getirerek işlem yapmamızı sağlıyor diyerek geçiştiriyorlar.

Trimbox Markalı Parafudrlar

Konunun çözümü Yeni Nesil Parafudrlar ile başından beri oldukça basit şekilde çözülmüş ve şu anda %87,87 yerlilik oranıyla üretilen tüm B, B+C, C, C+D, D ve B+C+D sınıfı Trimbox markalı parafudrlarda ekstra özellik olarak uygulanmaktadır.

Trimbox markalı parafudrlar, ekstra sigorta ihtiytacına gereksinim duymaksızın, 2,5mm-4mm kesitli çok telli kablo ile 1000A kesiciye kadar paralel bağlanabilir.

Tüm otomatik sigortalar termik ve manyetik açma kabiliyeti ile tasarlandığı için, sigorta açtırma gerekliliği durumunda termik tarafı faz-toprak akışı durumlarında harekete geçirmek oldukça zordur.

Koruma topraklaması akım taşıyıcı olmadığı için manyetik tarafı harekete geçirmek te imkanszı olduğundan Trimbox, böyle bir durumda topraklama olmasa bile koruma kabiliyeti ile sigortanın manyetik açma kabiliyetini kullanarak yüksek koruma kabiliyeti sunmaktadır.

 

Trimbox, sunduğu ekstra kabiliyetleri sayesinde:

  • Yüksek adetli (500-1000) uygulamalarda 16’lık kablo maliyetini 2,5-4mm kablo kesiti ile karşılayarak büyük bir tasarruf sağlar.
  • Arada kullanılan sigorta maliyetlerini ortadan kaldırarak büyük bir tasarruf daha sağlar.
  • Parafudr önüne ayrıca bir sigorta kullanmadığı için, olası elektrik risklerinde kendi parafudru sistem dışı kaldığında, koruduğu sistemi de devre dışı yaparak elektrikli/elektronik cihazların darbe almasını engeller.
  • Monoblok yapısı ile kartuş maliyeti yoktur ve sistem dışı kaldığı durumlarda 1 yıl, 1 kereye mahsus ücretsiz değiştirilir.

Basit tedbirler bazen hayat kurtarır. Ailemize, işimize, çevremize yapacağımız en güzel yatırım, onları koruyucu tedbirlerdirTrimbox ve GNDSeries ile elektrik kaynaklı hasarlardan ve buna bağlı elektrik kontağı yangınlarından korunabilirsiniz. 

Whatsapp : +90 555 014 24 23

AKILLI TARIM SİSTEMLERİNDE TRİMBOX KULLANIMI | MONOBLOK PARAFUDR


Direkt Sipariş için WhatsApp Hattı