Notice: Undefined index: CURRENT_URL_TO_TR in /var/www/vhosts/trimbox.com.tr/httpdocs/admin/server_interaction/_class/Parser.php on line 151

Notice: Undefined index: CURRENT_URL_TO_EN in /var/www/vhosts/trimbox.com.tr/httpdocs/admin/server_interaction/_class/Parser.php on line 151
YENİ NESİL PARAFUDR

YENİ NESİL PARAFUDR

Parafudr en özet haliyle; yüksek binaların üstünde görmeye alıştığımız paratonerlerin yıldırım esnasında bulut-toprak arasındaki elektron alışverişini ( yük boşalmasını), elektrik hatlarında sağlayan ürünlerin genel adıdır.

Parafudrlar, gerilim değerlerine göre; yüksek gerilim parafudrları, orta gerilim parafudrları ve alçak gerilim parafudrları olmak üzere üçe ayrılır.

Alçak gerilim parafudrları da iletim kapasitelerine ve hassasiyetlerine göre kendi içerisinde B sınıfı, C sınıfı ve D sınıfı olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

B sınıfı parafudrlar; kullanım yeri olarak bina girişine tercih edilen, hassasiyetleri daha az ve  yük iletim kapasiteleri her bir faz-toprak için 25kA, nötr-toprak için 50kA olmak üzere toplamda 125kA iken,

C sınıfı parafudrlar; kullanım yeri olarak kat panoları olarak tercih edilen, hassasiyetleri B sınıfına göre daha fazla, D sınıfına göre daha az olan, yük iletim kapasiteleri her bir faz-toprak ve nötr-toprak için 10kA, toplamda 40kA olan,

D sınıfı parafudrlar ise; kullanım yerleri olarak hassas her cihaz başına tercih edilen, hassasiyetleri en fazla olan, yük iletim kapasiteleri toplamda 6kA seviyesinde olan koruma ürünleridir.

Parafudrlar ile regülatörleri, güç kaynaklarını, faz koruma rölelerini ve akım koruma prizlerini karıştırmamak gerekir. Parafudrlar, yıldırım gibi yüksek akımları toprağa iletme kabiliyetine sahiptirler.

Yeni nesil parafudrlar ise; Alçak Gerilim Parafudrlarının, B sınıfı gücünde, D sınıfı hassasiyetinde olan ekstra korumalı tipleridir. Ayrıca, aşırı gerilim sönümleme özellikleri sayesinde sistemde oluşan aşırı gerilimi de engelleme kabiliyetleri mevcuttur.

Yeni nesil parafudrların en temel artılarından biri de, parafudrların sağlıklı çalışması için en önemli özellik olan iyi bir topraklama ihtiyacı, yeni nesil parafudrlar için aranmaz. Hatta hiç topraklama olmayan sistemlerde bile fazlar arası ve faz-nötr arası korumayı eksiksiz yerine getirebilir.

EN 61643-11 AG parafudrları test standardına bakıldığında, parafudrların B, C ve D sınıfına göre kategorize edilmesi, yük iletim ve hassasiyet değerlerine göre yapılmaktadır. Yani parafudrlar hatta oluşan fazla yükü toprağa iletirken, sistemdeki cihazların zarar görmesi test edilmez.

Yeni nesil parafudrlarda ise; sistemdeki cihazlarda test edilerek, parafudr ile birlikte cihazlarında zarar görmedikleri değerler baz alınır.

Özetle Alçak Gerilim sistemlerinde yeni nesil parafudrlar; parafudrların B, C, D sınıfları yerine  kullanılabilen, topraklama olmadan bile fazlar arası ve faz-nötr koruması yapabilen, aşırı gerilim sönümleme kabiliyetine de sahip olan yeni nesil tipleridir.

Basit tedbirler bazen hayat kurtarır. Ailemize, işimize, çevremize yapacağımız en güzel yatırım, onları koruyucu tedbirlerdirTrimbox ve GNDSeries ile elektrik kaynaklı hasarlardan ve buna bağlı elektrik kontağı yangınlarından korunabilirsiniz. 

Whatsapp : +90 555 014 24 23

AKILLI TARIM SİSTEMLERİNDE TRİMBOX KULLANIMI | YERLİ PARAFUDR


Direkt Sipariş için WhatsApp Hattı