BAZ İSTASYONLARI İÇİN PARAFUDR

BAZ İSTASYONLARI İÇİN PARAFUDR

Parafudr, her ne kadar elektrik piyasasında detayları bilinmese de, kullanım amacı bilinen ve baz istasyonları, verici istasyonları gibi yoğun yıldırım tehlikesi yaşayan yerlerde olmazsa olmaz koruma elemanı olarak talep görmeye devam ediyor.

Parafudr, sınıfına göre tepki süresive deşarj kapasitesi değişmekle birlikte, IEC ve EN 61643-11 standardına göre test ediliş yöntem ve vaad ettiği koruma şekli itibariyle kullanıcının beklentisini karşılamada sorunlar yaşamaya başladı.

İlk olarak 2014 yılında Trimbox tarafından TSE’ye yapılan başvuruyla birlikte parafudr testlerinde reelde karşılaşılabilecek;

  • İyi bir topraklama olmama olasılığı,
  • Darbe testi sırasında paralelde yükün korunduğunun ispatlanması,
  • Nötr kopması yada temassızlığı gibi nötr hatalarına karşı koruma kabiliyeti ve tüm bunların mütemmim cüzü sayılabilecek aşırı gerilim engellenme konusunda ciddi bir bilincin oluşması sağlanmaya başladı.

Parafudr uygulamalarında elektrik piyasasında ve özellikle panocularda sıklıkla karşılaşılan problemlerden en büyüğü, parafudr patlaması ve buna bağlı olarak panonun kirlenmesi konusuydu.

Halbuki parafudr patlamışsa bile sistem korunmuşsa, o parafudr standart gereği bir sorumluluğu olmamasına rağmen, alınma sebebi olan bağlı bulunduğu sistemi ve cihazları korumuş ve belkide yangın gibi çok ciddi bir felaketi engellemiştir.

Yani kısaca patlayan parafudr sistemi korumuşsa bu çok değerli bir özellik, parafudr sapasağlam iken sistemdeki cihazlar zarar görmüşse, bu durumda kullanıcı tarafında bir eksiklik görülmelidir.

Bu konularda Türkiye’nin dört bir yanında ve Kıbrıs’ta Elektrik Mühendisleri Odaları başta olmak üzere, elektrik dağıtım şirketleri ve birçok teknik ve iş dünyası odaları ile bilgilendirme çalışmaları yaparak, parafudrdan beklenenin sistemin ve cihazların korunması olduğu konusunda ciddi bir bilinç oluşturulmuştur.

Bu çalışmaların yayılmasıyla birlikte özel çalışma talepleri de oluşmaya başlamış, Türkiye’nin ilk aşırı gerilim sönümleyici ve parafudr üreticisi olmanın yanında bir Ar-Ge ve Ür-Ge firması olarak teknik talepler doğrultusunda ürün gamımızda gelişmektedir.

YMONE, Bir Numaralı Parafudr

Firmalara özel Ür-Ge çalışmalarının en önemlilerinden biri de söz verildiği gibi 2022 yılının sonuna yetiştirilen, 10 yıl değişim garantili, yanmadan koruma kabiliyeti beklentisi ile geliştirilen Trimbox YMONE modeli ile GSM şirketleri başta olmak üzere verici istasyonu ve yüksek güçlü panolar için tüketicinin beğenisine sunuldu.

Trimbox YMONE, Türkiye’deki bir gsm şirketi tarafından talep edilen; baz istasyonlarında ulaşılması zor ve yıldırım yoğunluğu fazla olan yerlerde sürekli sistem hasarı oluşmaması ve baz istasyonuna gitmeden, sorunun engellenmesi adına, parafudrunda sağlam kaldığı, sisteminde çalışırlığının sağlandığı, beklentinin son derece yüksek olduğu bir koruma sistemiydi.

15 yıllık, onbinlerce koruma ürünü tecrübesinin ardından 6 aylık bir Ar-Ge çalışması sonucunda ortaya çıkan Trimbox YMONE, ülkemizden Dünya’nın birçok bölgesinde üst düzey koruma talep edilen sistemlerine güvenle uygulanacaktır.

50bin₺ fiyatla satışa sunulan YMONE, parafudr dünyasında çığır açacak teknolojisi ve 10 yıl değişim garantisiyle piyasaya yeni bir soluk getireceğe ve parafudrlardan beklentiyi oldukça yukarıya taşıyacağa benziyor.

 

Aşırı Gerilim ve Tsunami |


Direkt Sipariş için WhatsApp Hattı