İZOLE TRAFO - GNDSeries KARŞILAŞTIRMASI

 İZOLE TRAFO - GNDSeries KARŞILAŞTIRMASI

İzole trafo ya da izolasyon trafosu; şebeke ile yükün birbirinden yalıtılarak, işletme topraklaması ile koruma topraklamasının da birbirinden izole olmasını ve bu sayede nötr-toprak arası gerilim oluşumunun sınırlanmasını sağlamak, elektrik çarpmasını engellemek ve şebekede oluşacak dengesiz yüklenme gibi sorunların cihazlara etkisini minimum seviyeye indirilmesini sağlamak için kullanılan bir topraklama çeşidinin uygulanma biçimidir.

Nötr-toprak voltajının özellikle Banka ATM’leri, laboratuvar cihazları, yazarkasalar vb. hassas elektronik sistemlerde önemi büyüktür. 1V seviyelerinde istenen ve 0,2V’dan fazla dalgalanmaması gereken nötr-toprak voltajının bu seviyelerde yakalanması neredeyse imkansızdır. Bunun birkaç sebebi vardır ve temel kaynağı elbette topraklamadır.

Topraklama, geniş açılımıyla koruma topraklaması, işletme topraklaması ve fonksiyonel topraklama olarak ayrılan, sistemlerin  metal gövdelerinde oluşabilecek kaçakların, statik yüklerin veya yıldırım gibi dış etkilerin vereceği zararlardan, en önemlisi can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla bakır levhalarla toprakla buluşturan işleme verilen genel bir tanımlama olarak kabul edilebilir.

Topraklama çeşitleri genel olarak TT, TN ve IT olarak ayrılır. TT ve TN sistemlerde koruma noktası ve işletme topraklaması topraklama noktasında birbiri ile ilişkilendirilirken, IT sistemlerde şebeke topraklama noktası toprak ile ya izole ya da bir empedans üzerinden topraklanarak tam olarak birbiri ile izole durumdadır.

Nötr-toprak voltajı TT ve TN sistemlerde 1V değerinin üzerinde olduğu durumlarda sorun yaşayan cihaza özel olarak dışardan izole trafo üzerinden beslenerek belirli bir düşüş sağlanabilmektedir. Örneğin nötr-toprak voltajının 4V olduğu bir laboratuvar cihazında veya Banka ATM’sinde izole trafo ile bu değer 2V seviyelerine kadar düşürülebilmektedir. Tabi sorun topraklama kaynaklıysa

Nötr-toprak voltajının 1V seviyesinin üzerinde olduğu durumlarda sebeplerden sadece bir tanesi topraklama direncinin yüksek olması ve bu yüzden değerin yükselmesidir. İzole trafo bu durumlarda belirli bir çözüm sunabilmekteyken, sorun nötr kaynaklı olduğunda fayda sağlayamamaktadır.

GNDSeries Nötr-Toprak Regülatörü

Sorunun topraklama kaynaklı ya da nötr kaynaklı olması farketmeden GNDSeries ile istenilen seviyede  nötr-toprak voltajı elde etme şansı mevcuttur. Yük dengesizliğinin en büyük sebeplerden olduğu nötr kaynaklı sorunlar başta olmak üzere, nötr-toprak voltajı kaç volt olursa olsun istediğiniz oranda bu voltajı GNDSeries ile ayarlayabilmektesiniz. Ayrıca 0,2V seviyesinden daha fazla dalgalanmanın da etkilerinden gözle görülür ve ölçülebilir şekilde kurtulduğunuzu gözlemleyebilirsiniz.

Topraklamanın hiç olmadığı veya zayıfladığı sistemlerde metal gövde de oluşabilecek voltajın hayati risk oluşturmasını da GNDSeries ile engelleyebilir, topraklama kaynaklı ses ve görüntü sistemlerinde oluşan parazitleri de yok edebilirsiniz. İçerisinde yer alan tek fazlı yeni nesil parafudr ile de cihazlarınızı yıldırım ve trafo patlaması dahil koruma altına alabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında izole trafo ile GNDSeries kıyaslandığı zaman, GNDSeries nötr-toprak stabilizatörlerini tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Tübitak başta olmak üzere birçok laboratuvar, ATM ve yazarkasa koruma tercihlerinde kullanılan GNDSeries, tıp elektroniğinde lazer  cihazlar başta olmak üzere, PCR test kiti cihazları, medikal görüntüleme cihazları, ses sistemleri, kamera monitörleri vb. ürünlerde de kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

 

Basit tedbirler bazen hayat kurtarır. Ailemize, işimize, çevremize yapacağımız en güzel yatırım, onları koruyucu tedbirlerdir. Trimbox ve GNDSeries ile elektrik kaynaklı hasarlardan ve buna bağlı elektrik kontağı yangınlarından korunabilirsiniz. 

Whatsapp : +90 555 014 24 23

Aşırı Gerilim ve Tsunami | TAMİRAT TADİLAT


Direkt Sipariş için WhatsApp Hattı