MUTFAKLARDA ELEKTRİK GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK

Otel ve restoranlarda en yoğun elektrik sirkülasyonunun yaşandığı bölümlerden biri mutfaktır. Elektrikli cihazların bazen 7/24 çalıştığı mutfaklar aynı zamanda otel, restoran, AVM gibi yerlerde elektrik yangınlarının merkezi olarak biliniyor. Nitekim bu sürekli sirkülasyon zaman zaman mutfakları güvensiz hâle getiriyor. Ancak bu riskleri minimalize etmek ve tamamen ortadan kaldırmak da mümkün.

Elektrik Yangınları Neden Mutfaklarda Çıkıyor?

Önceki yazılarımızda küçük ev aletleri olarak bilinen cihazların yangın çıkarma riskinin daha yüksek olduğundan bahsetmiştik. Su ısıtıcı, mutfak robotu, blender, mikser gibi cihazların kullandığı elektrik belli bir voltajın üzerine çıktığı zaman patlama gibi durumlar olabiliyor. Marka ve cihaz kalitesinden bağımsız olarak, bu cihazların adaptör kabloları kısa sürede ısınabiliyor ve bu büyük bir tehlike yaratıyor.

Diğer yandan, mutfakta sürekli bir ısı yoğunluğu olduğunu söylemek zor değil. Fırın, elektronik kazan gibi cihazlardan yayılan ısılar elektrik tesisatını hassas hâle getiriyor. Kabloların çoğu zaman bu yoğun ısıyı kaldırmayacağını da belirtmek gerekir.

Bu sirkülasyonu sona erdirmek mümkün değil. Ancak çeşitli önlemler alınarak, mutfaktaki elektrik enerjisi güvenceye alınabilir.

Ne Yapılmalı?

Öncelikle mutfaklarda kullanılan aletlerin sürekli yenilenmesi ve tamir edilmesi gerekiyor. Kabloların aşırı ısınmadan korunması da burada önem arz ediyor. Diğer yandan, birçok aletin çalıştığı bir ortamda enerji regülasyonu da önemli.

Mutfak olarak kullanılacak alanın elektrik tesisatı önceden yapılmalı ve eğer eskimiş kablolar, prizler varsa değiştirilerek tesisat prosedürlere uygun hâle getirilmeli. Aksi takdirde yangın gibi durumlar kaçınılmaz olacaktır.

Özetle büyük mutfaklardaki en büyük iki problem enerjinin regülasyonu ve kabloların ısıdan etkilenmesidir. Voltajın ısı ve nemden etkilenen kablolarda, prizlerde dolaşımda olması ciddi risk yaratır. Ayrıca belirtildiği gibi su ısıtıcı, mikrodalga fırın, tost makinesi gibi cihazlar her zaman yangın riskine sahiptir. Voltajın anlık dalgalanmalardan stabil hâle getirilmesi de ancak bir aşırı gerilim sönümleyici ile mümkündür.

Trimbox Mutfaklarda Neden Kullanılmalı?

Günümüzde hemen her yerde olduğu üzere özellikle mutfaklarda da elektrik, vazgeçilmez yardımcı ekipmanların kullanılmasında en önemli faktör. Bu anlamda elektrikle çalışan cihazların aşırı gerilim ve voltaj dalgalanmalarından hem zarar görmelerini engellemek, hem de buna bağlı yangın risklerini yok etmek adına aşırı gerilim sönümleyici olarak Trimbox’ı güvenle kullanabilirsiniz.

 

TRIMBOX HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BİZE ULAŞINIZ

444 38 59

AŞIRI GERİLİM ve TSUNAMİ | SERALARDAKİ ELEKTRİK YANGINLARI NASIL ÖNLENİR?
KATEGORİLER