Aşırı Gerilim Koruması Nedir?

Elektriğin olduğu her yerde gerilim yükselmesi riski vardır. Nitekim elektrik, yüzeylere temas ettikçe yükselen ve şiddetini arttıran bir özelliğe sahiptir. Dolayısıyla, binaların elektrik tesisatı prosedüre uygun bir biçimde yapılmış olsa bile, aşırı gerilim riski her zaman bulunuyor. Bundan korunmak ve zararlarını önlemek için ise binalara aşırı gerilim koruması olarak bilinen sistemleri entegre etmek gerekiyor.

Aşırı Gerilim Koruması Nedir?

Aşırı gerilim koruması, gerilim riski olan yerlere entegre edilerek buradaki voltaj dolaşımını düşüren sistemlerdir. Genellikle iç yıldırımlık ve parafudr sistemleri bu şekilde adlandırılır. Bina hat girişine ve belli yerlere bağlanan gerilim koruması, topraklama işlevi görerek şebekedeki aşırı gerilimi sistemin dışına attığı iddia edilir.

Bu korumalar genel olarak ana dağıtım panolarına yerleştirilir. Elektrik dolaşımının koordine edildiği merkezlerde olmaları önemlidir. Doğru yerlere yerleştirildikleri takdirde şebekeyi yıldırımın etkilerinden koruyabilirler. Ancak parafudr, bara sistemi, dış ve iç yıldırımlık sistemlerinin birçok konuda tek başına yeterli olmadığını belirtmek gerekiyor, çünkü gerilim toprağa iletilmez, akım iletilebilir.

Aşırı Gerilimden Korunmanın En İyi Yolu Nedir?

Yıldırım tehlikesinin her zaman geçerli olduğunu belirtmekte fayda var. İç ve dış yıldırımlık sistemleri, yüksek voltajı topraklamak için kullanıldığı iddia edilir, ancak bu sistemler çoğu zaman yetersiz kalmaktadır, çünkü votlaj toprağa iletilmez, akım iletilebilir. Voltaj iki uç arasındaki potansiyel farktır.

Parafudr ve diğer iç yıldırımlık sistemleri, yüksek akımı topraklayabilirler. Fakat bu cihazlar sistemdeki yüksek voltajı sınırlayamadığı için üst limitleri aşıldığı zaman tehlike arz edecektir. Ana panodaki yıldırımlıklardan birinin devreden çıkması, bütün şebekenin yüksek voltaj ile birlikte yüksek akıma da maruz kalması anlamına gelir. Diğer yandan devreden çıkmış olan parafudrların hâlâ tesisatta bağlı olması iletimi güçlendireceği için tehlikeyi arttıracaktır.

Trimbox ile yıldırım ve diğer aşırı gerilim kaynaklarına karşı kesin koruma sağlamak mümkün.

Trimbox Aşırı Gerilim Korumasında Neden Etkilidir?

Trimbox, parafudr işlevi gören bir cihaz olmakla birlikte, parafudr değildir. Parafudr, regülatör gibi cihazlara göre çok daha farklı bir işlevselliğe sahiptir. Dalgalanan elektrik, yıldırım gibi kaynaklardan ve şebeke arızalarından yönelen yüksek voltajı sisteme ulaşmasını engelleyerek aşırı gerilimi sönümleme özelliği ile tesisatın ve bağlı cihazların bu gerilimden etkilenmesini önler.

Trimbox’ın voltaj üst limiti oldukça yüksektir ve yıldırımdan kaynaklanan gerilimleri regüle edecek seviyededir. Ancak bu üst limitin aşılması hâlinde, cihaz bağlantısını keserek sistemi korur. Trimbox ile aşırı gerilime karşı tamamen korunmak mümkündür.

AŞIRI GERİLİM ve TSUNAMİ | GÜÇ KAYNAĞI NEDİR ve NE İŞE YARAR?
KATEGORİLER