AŞIRI GERİLİM NEDİR?

AŞIRI GERİLİM NEDİR?

Aşırı gerilim; iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farkın, elektrikli-elektronik cihazların dayanma kapasitelerinin çok üzerinde oluşma durumudur.

Aşırı gerilimler genel olarak mikrosaniye gibi çok kısa sürelerde meydana gelen ve kilovolt seviyelerinde oluşan gerilimlerdir. Bu gerilimler bazen yıldırım, lodos vb. doğa olaylarıyla oluşurken, bazen de sistem içerisinde demarajlı bir makinenin kalkış veya sistemden ani çıkış hareketleriyle olabilmektedir.

Aşırı gerilimlerin her halükarda oluşma riski bulunduğundan, sistemleri korumak için aşırı gerilim koruması yapılmalıdır.

Aşırı Gerilim Koruması Nedir?

Aşırı gerilim koruması, gerilim riski olan yerlere entegre edilerek buradaki voltaj peaklerini engelleyen sistemlerdir. Genellikle iç yıldırımlık ve parafudr sistemleri bu şekilde adlandırılsa da bu uygulamalar, sistemde oluşan aşırı akımı topraklamaya yarar. Bina hat girişine ve belli yerlere bağlanan bu sistemler, belirli bir gerilim değerinde topraklama işlevi görerek şebekedeki aşırı akımı sistemin dışına atar.

Bu korumalar genel olarak ana dağıtım panolarına yerleştirilir. Elektrik dolaşımının koordine edildiği merkezlerde olmaları önemlidir. Doğru yerlere yerleştirildikleri takdirde şebekeyi yıldırımın etkilerinden koruyabilirler. Ancak parafudr, bara sistemi, dış ve iç yıldırımlık sistemlerinin aşırı gerilimi engelleme kabiliyetleri olmadığından tek başına yeterli olmadığını belirtmek gerekiyor, çünkü gerilim toprağa iletilmez, akım iletilebilir.

Aşırı Gerilimden Korunmanın En İyi Yolu Nedir?

Yıldırım tehlikesinin her zaman geçerli olduğunu belirtmekte fayda var. İç ve dış yıldırımlık sistemleri, yüksek akımı topraklamak için kullanılır, ancak bu sistemler çoğu zaman yetersiz kalmaktadır, çünkü voltaj toprağa iletilmez, akım iletilebilir. Voltaj iki uç arasındaki potansiyel farktır.

Parafudr ve diğer iç yıldırımlık sistemleri, yüksek akımı topraklayabilirler. Fakat bu cihazlar sistemdeki yüksek voltajı sınırlayamadığı için üst limitleri aşıldığı zaman tehlike arz edecektir. Ana panodaki yıldırımlıklardan birinin devreden çıkması, bütün şebekenin yüksek voltaj ile birlikte yüksek akıma da maruz kalması anlamına gelir. 

Aşırı gerilim sönümleyiciler ile yıldırım ve diğer aşırı gerilim kaynaklarına karşı koruma sağlamak mümkün.

Trimbox Aşırı Gerilim Korumasında Neden Etkilidir?

Trimbox, parafudr işlevi gören bir cihaz olmakla birlikte, sadece parafudr değildir. Parafudr, regülatör gibi cihazlara göre çok daha farklı bir işlevselliğe sahiptir. Dalgalanan elektrik, yıldırım gibi kaynaklardan ve şebeke arızalarından yönelen yüksek voltajı sisteme ulaşmasını engelleyerek aşırı gerilimi sönümleme özelliği ile tesisatın ve bağlı cihazların bu gerilimden etkilenmesini önler.

Trimbox’ın voltaj üst limiti oldukça yüksektir. Ancak bu üst limitin aşılması hâlinde, cihaz bağlantısını keserek sistemi korur. Trimbox ile aşırı gerilime karşı tamamen korunmak mümkündür.

Trimbox bugün, yeni nesil yerli parafudrları ile %87,64 yerlilik oranında üretim yapmaktadır.

Basit tedbirler bazen hayat kurtarır. Ailemize, işimize, çevremize yapacağımız en güzel yatırım, onları koruyucu tedbirlerdir. Trimbox ve GNDSeries ile elektrik kaynaklı hasarlardan ve buna bağlı elektrik kontağı yangınlarından korunabilirsiniz. 

Whatsapp : +90 555 014 24 23

Aşırı Gerilim ve Tsunami | GÜÇ KAYNAĞI NEDİR ve NE İŞE YARAR?


Direkt Sipariş için WhatsApp Hattı